Çeçen Mülteci Belçika’da Sınırdışı Tehdidi Altında

Bu yazı 23 Mart 2011 Çarşamba tarihinde yazıldı. Şimdiye kadar 38 defa okundu.. (Yorum Yok)

Belçika medyasında yer alan haberlere göre, Belçika Adalet Bakanı bir Çeçen mültecinin Rusya’ya sınırdışı edilmesine ilişkin kararı imzaladı. Pax Chritsi Flander, Uluslararası Af Örgütü ve Rus insan hakları organizasyonu “Memorial” ise sınırdışı kararına karşı çıkıyor.

Haberlere göre, Arbi Zarmaev 1999-2000 yılları arasında Rus işgalcilere karşı Çeçen direnişinde yer aldı ve daha sonra sivil yaşantısına geri döndü. Ancak Ruslar, onun eski bir savaşçı olduğunu öğrendikten sonra Arbi’yi öldürmeye çalıştılar. O da 2002 yılında Belçika’ya gelerek sığınma talebinde bulundu ve nihayetinde mültecilik statüsü elde etti. Statü kazandıktan sonra da evlendi ve iki çocuğu oldu. Aralık 2008’de Belçika polisi tarafından bir suçla ilgili şüpheli olarak tutuklandı, ancak Zarmaev suçlamaları kabul etmedi. Arbi o tarihten bu yana Hasselt kenti hapishanesinde tutuluyor. 8 Mart günü de Belçika Adalet Bakanı Stefaan De Clerck, Rusya Federasyonu’nun talebi doğrultusunda Arbi Zarmaev’in Rusya’ya iade edilmesine ilişkin kararı imzaladı.

Ancak Pax Chritsi Flander, Uluslararası Af Örgütü ve Memoria gibi insan hakları organizasyonları ise iade kararına şiddetle karşı çıkıyor. Nitekim 14 Mart günü de Paul Bekaert ve Thomas Gillis adlı iki avukat Devlet Konseyi’ne iade kararının iptal edilmesi için başvuruda bulundu.

Pax Christi Flanders’in başkanı Jo Hanssens, “Eğer karar uygulanırsa, bu şahsın hayatı için ciddi bir yaşam tehlikesi söz konusu olacaktır. Bu ayrıca Avrupa İnsan Hakları Konvansiyonu’nun da ihlali anlamına gelmektedir” dedi.

Jo Hanssens ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Çeçenya ilgili olarak Rusya’nın insan hakları konusunda kınandığı kararlara da vurgu yaptı. Rusya’nın bir anda insan haklarına riayet edeceğine inanmak biraz saflık olur diye Hanssens, “Bağımsız sivil toplum örgütlerine göre, 25 bin Çeçen’in hapishanelerde tutulduğu dile getiriliyor. Ayrıca bizim de Çeçen mahkumların sorgulanmaları, göz altı süreçleri ve mahkumiyet dönemlerinde işkence ve kötü muameleye maruz kaldıklarına ilişkin çok sayıda raporumuz ve yeminli beyanımız var. Zaramaev’in adil yargılanma şansı yok” dedi.

Çeçen mahkumun kardeşi Andi Zarmaev ise geçtiğimiz günlerde kardeşini ziyaret ettiğini ve Arbi’nin dokuz gün boyunca tecrit odasında tutulduğunu öğrendiğini söyledi. Belçikalı yetkililer ise, Arbi’nin hapishane gardiyanları ile girdiği bir münakaşa nedeniyle bir disiplin tedbiri olarak tecrit odasına alındığını açıkladı. Ancak Arbi’nin kardeşi bu işlemin Rusya tarafından talep edildiğine inandığını ifade etti.

Öte yandan, Werkgroep Morkhoven Derneği Başkanı Jan Boeykens’da bir basın açıklaması yayınladı. Basın açıklamasına göre, 22 Mart günü, 40 Çeçen ile birlikte Avrupa Parlamentosu’nun Brüksel’deki binası önünde bir gösteri düzenlemek istediler. Ancak polis eylemi hemen engelledi. Tüm göstericiler polis tarafından çembere alınırken, göstericiler kimliklerini ibraz etmeye zorlandı. Ayrıca polis “Arbi’ye Özgürlük” yazan bir afişi de parçaladı. Jan Boeykens, siyasi mülteci olarak tanınmış ve şu anda 50 kg’a kadar düşüm olan Arbi’nin tutulduğu hapishanede işkence ve kötü muameleden ötürü hayatını kaybetmesi halinde Adalet Bakanı Stefaan De Clerck’nın şahsen sorumlu olacağını belirtti.

http://www.waynakh.com/tr/2011/03/cecen-multeci-belcikada-sinirdisi-tehdidi-altinda/

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s